V Arezzu Život je krásný (reportáž)
Navštivte s námi toskánské město Arezzo, které proslavil především oscarový film Život je krásný. Vydali jsme se po stopách Guida, Dory a malého Joshui.
Film Život je krásný má pro náš projekt zvláštní význam, v naší databázi se totiž objevil jako druhý a dodneška se pamatuji své nadšení, když se podařilo dohledat nezapomenutelné náměstí, kde se Guido potřetí potkává se svou "principessou" Dorou. Už za pár měsíců od vložení jsme míjeli cestou po Itálii odbočku na Arezzo, otočit kormidlo se však tehdy nepodařilo. Až letos jsme do tohoto města zavítali v rámci filmového putování po Toskánsku.
Náměstí Piazza Grande v Arezzu působí na fotografiích i ve filmu větším dojmem, než jaké je ve skutečnosti.
Arezzo leží jen 70 km jižně od Florencie a zhruba na třetině cesty do Říma. Jen několikakilometrová zajížďka do města budiž dalším z argumentů k návštěvě. Plánujete-li třeba týdenní Florencii letecky, vyhraďte si jeden den a sedněte na vlak, který vás do Arezza dopraví pohodlně za hodinu. Naše cesty po Toskánsku pokračovaly do Sieny, takže jsme Arezzo vzali útokem autem. Možná vás v takovém případě, jako nás, překvapí systém parkování. Žádné lístečky, stačí zaparkovat a při odjezdu zadat svou SPZ. Kamery zaznamenají váš příjezd a následně rozpoznají váš vůz při odjezdu. Pokud jste zaplatili (2 Eura/hodina), závora vás pustí.
Historie Arezza
Arezzo se řadí k jedněm z nejbohatších měst Toskánska. Vděčí za to šikovným rukám svých zlatnických a šperkařských umělců. Dle průvodce National Geographic jde dokonce o největší zlatnické a šperkařské centrum na světě. I tato tradice má své kořeny v etruských, římských a středověkých časech, kdy Arezzo těžilo ze své ideální polohy na obchodních cestách Apeninským pohořím.
Bohužel strategická poloha se městu vymstila během 2. světové války. Stalo se až příliš snadným soustem pro bombardéry, které napáchaly značné škody. Ušetřeno bylo jádro města, významné kostely a památky, avšak zničené a znovuvystavěné předměstí působí moderním dojmem. Nenechejte se odradit.
Život je krásný
Není s podivem, že si Roberto Benigni vybral pro svůj film Život je krásný právě Arezzo. V roce 1952 se narodil v městečku Manciano ležící jen asi 150 km odsud. Roberto si současně ve filmu zahrál hlavní roli Guida, za kterou v roce 1999 získal Oscara za nejlepší mužský herecký výkon. Film získal celkem sedm nominací, přičemž proměnil vyjma jmenované ještě dvě: za nejlepší hudbu a nejlepší cizojazyčný film.
Pokud by se uděloval Oscar i za filmové lokace, jistě by si jej film odnesl taktéž. Arezzo se stalo i přes, anebo právě pro svou malost ideálním místem pro rozehrání tohoto nezapomenutelného příběhu. Naši pouť jsme začali na parkovišti, návštěvníky přijíždějící vlakem však přivítá hned u východu velká upoutávka na filmové trasy.
Město si potenciál z filmového turismu uvědomuje a dělá vše pro to, aby si návštěvníci užili nejen ta historicky poutavá místa, ale i ta filmová. Na významných filmových místech filmu Život je krásný najdete vždy hezky zpracovaný, kovový stojan s filmovým záběrem a replikou, která se na daném místě odehrávala. Přijměte pozvánku na procházku městem po filmových místech s námi.
Cestou z parkoviště míjíme škol, kde Guido sehrál nezapomenutelnou scénku inspektora popisujícího pravý árijský pupík. Škola však byla v době prázdnin uzavřená a dovnitř jsme se bohužel nedostali. Jen o pár kroků dál je kostel Badia delle Sante Flora e Lucilla a hned vedle škola, kde Dora učí. Nejprve ji zde Guido srazí na hromadu s pískem, když ujíždí na kole rozčílenému radnímu. V jednom z dalších záběrů sem veze na kole Doru i malého Joshuu.
Pokračujeme ulicí Via Cavour na Piazza San Francesco s významným kostelem Convento di S. Francesco, jehož stavba byla zahájena již v roce 1318. Uvnitř se nachází slavné fresky od Piera della Francesca s námětem Legendy o pravém kříži – sledující pouť dřeva z kříže, na němž byl Kristus ukřižován. Na náměstí před kostelem se odehrávala scéna, kdy Guido vysvětluje Joshuovi, proč je vstup do obchodu zakázán židům a psům. Opět nechybí kovová vývěska s filmovým záběrem a replikou.
Odbočíme na Via Andrea Cesalpino a stoupáme až ke Cattedrale di San Donato. V inforcentru na rohu před katedrálou se dožadujeme mapy filmových lokací, jakou prezentuje web města. Bohužel ji nemají, slečna nám však ochotně zakroužkuje všechna místa do turistické mapy. Pro jistotu, abychom žádné nevynechali. Před katedrálou se natáčela scéna, kdy Guido odváží Doru z divadla půjčeným vozem s červeným kobercem, který nesmí zmoknout. Guido však na nic nedbá a koberec posílá ze schodů přímo na Piazza della Liberta.
Rozhodně si nenechejte ujít návštěvu samotné katedrály. Pokud jste navštívili významnější a známější katedrály v jiných významnějších toskánských městech, budete překvapeni temnotou a liduprázdností. Z katedrály vedly naše kroky k místu nejdůležitějšímu: Piazza Grande: svažitému náměstí s podloubím (Logge Vasari) na severní straně. Zde Guido se svým přítelem potkává Doru. V severovýchodním rohu najdete slavné okýnko, ze kterého vždy Marie hodila na zavolání klíč.
Vyjděte z náměstí okolo studny jižním východem do Via Borgunto, sotva po padesáti metrech narazíte na Guidův obchod. Toto místo je mimochodem v oficiální filmové mapě zaznačeno špatně.
Na závěr šlápneme do kroku a vydáváme se na nejvzdálenější místo – na ulici Via Giuseppe Garibaldi. Zde svrhne Guido omylem květináč na pana radního a začíná honička na kole.
Návštěva Arezza vám i s prohlídkou významných kostelů a dobrým obědem zabere sotva půlden. Určitě se sem vypravte, město má své kouzlo a ani v létě nebylo překvapivě v obležení turistů.