Nové vánoční pohádky České televize: O léčivé vodě
Tradice České televize trvá i v době koronavirové. Opět se můžeme v televizním programu těšit na premiérové pohádky. Na Štědrý den uvede ČT pohádku Karla Janáka O vánoční hvězdě, o den později na Boží hod vánoční Hodinářova učně, jehož režisérkou je Jitka Rudolfová, a na svatého Štěpána výpravnou pohádku O léčivé vodě, která tradičně vznikla v koprodukci s RTVS, podobně jako Čarovný kamínek, O zakletém králi a odvážném Martinovi, Johančino tajemství nebo Zázračný nos. Režisérem té nejnovější je Ján Sebechlebský.
O léčivé vodě - 26. prosince ve 20:00
„To nejvzácnější v našem světě není možné zpeněžit.“ Tak zní motto charakterizující jednu ze základních myšlenek pohádky z produkce RTVS. Příběh pohádky nás zavede do krajiny, kde odpradávna žili ve vzájemné symbióze vedle sebe lidský a vodní svět. V lidském světě vládne spravedlivou rukou král Juraj (Marián Mitaš), který ovdověl a stará se o svou dceru Hanku (Darija Pavlovičová, studentka Pražské konzervatoře). Ve vodním světě, který je pro lidské oči neviditelný, vládne laskavá a spravedlivá Paní vod a pramenů (Linda Rybová) se svými pomocníky Fedorem (Juraj Kemka) a Viktorem (Petr Vaněk).
Královna zemřela, když byla princezna Hanka ještě malá a od té doby se o ni pečlivě stará král. Jednou princezna těžce onemocní a její otec se bojí, že by mohl o svou dceru přijít. Slituje se nad ním Paní vod a pramenů, která má princeznu ráda, a králi daruje pramen léčivé vody. Předem ho ale varuje, že kdyby chtěl někdo zázračné vody zneužít ve svůj prospěch, k získání bohatství a moci, pramen navždy vyschne. Princezna se zázračně rychle uzdraví a od toho dne král dbá o to, aby léčivou vodu dostal každý, kdo ji potřebuje ke svému uzdravení.
Na oslavu desátého výročí pramene přijede králův bratr Filip (Juraj Hrčka) se svou manželkou, krásnou Henrietou (Zuzana Kanócz). Nikdo netuší, jak moc tato kráska touží právě po bohatství a po moci a že je pro ně schopná lhát, podvádět i zabíjet. Její intriky zaviní, že se král Juraj a princezna Hanka ocitnou v ohrožení života. Naštěstí je tu ale odvážný dobrodruh, mlynář Jakub (Jakub Spišák).
Pokud je Vám tvář Jakuba Spišáka povědomá, nejspíše si ho pletete s jeho bratrem Samuelem, který je českému publiku známý zejména díky pohádce Láska na vlásku, kde si bratři zahráli společně (Jakub dělal Samuelovi dvojníka ve společných scénách) a seriálu Inspektor Max. Zatímco starší Samuel vystudoval VŠMU v Bratislavě, mladší Jakub je absolventem brněnské JAMU. Oba jdou ve šlépějích svých rodičů, herců Lenky Barilíkové a Michala Spišáka. Jejich dědou byl herec a režisér Karol Spišák.
V pohádce se představí také Rebeka Poláková jako služka Dora, Peter Šimun v roli lékaře, Marián Labuda ml. a Michal Režný v postavách komických stráží Fera a Miša nebo Attila Mokos a Anikó Vargová, kteří ztvárnili rodiče mlynáře Jakuba. Tanečního mistra si zahrál tanečník Marek Zelinka, kterého si můžete všimnout i v pohádce Hodinářův učeň, kde je jedním ze štamgastů v hostinci U Kukačky.
Pohádka je zasazena do přelomu 19. a 20. století a kostýmní výtvarník Ján Kocman tehdejší okázalou až divadelní módu při tvorbě kostýmů naplno využil. Budeme obdivovat krásné dámské toalety a dokonce i kostýmy z vodního světa jsou dobové, jen si na nich Kocman pohrál s vlnkou a volánem. Využito bylo též mnoho starších kostýmů Slovenské i České televize. Některé šaty musely být ušity dokonce třikrát, jelikož se během natáčení důsledkem děje poničily.
Klíčem k vizuální stránce pohádky je období romantismu. Pro architekta Tomáše Berku proto byly jasnou volbou atraktivní historické památky na Slovensku, a to Bojnický zámek, hrad Červený Kameň, zámek Smolenice nebo vodní kolový mlýn v Tomášikově.
trempík |