Josef Abrhám: připomeňte si nejzajímavější filmy a filmová místa, kde slavný herec natáčel
V pondělí 16.5 zemřel ve věku 82 let Josef Abrhám, jeden z nejlepších českých herců. O jedenáct měsíců přežil svoji ženu Libuši Šafránkovou. Nejednou sehráli manželskou dvojici i ve filmu, zopakujme si ty nejlepší, a z nich ta nejzajímavější filmová místa.
TIP: Všechna filmová místa, kde se Josef Abrhám postavil před objektiv kamer, najdete také v naší interaktivní mapě.
Vrchní, prchni! (1981)
Překrásně vypointovaná komedie Vrchní, prchni!, jejíž scénář dle slov autora – Zdeňka Svěráka – vznikla doslova na koleni v automobilu. Dalibor Vrána trpí při pohledu chorobnou představivostí, která jej prohnala dvěma manželstvími, a nahnala do třetího, z čehož mu zbyla kupa dětí, a ještě větší kupa alimentů. Ty se z platu knihkupce jen těžko splácí, a tak když si jej opilý návštěvník motorestu splete za vrchního, chopí se příležitosti v nezvyklém lupu pokračovat.
Tím nejznámějším místem filmu je samozřejmě knihkupectví, kde Dalibor Vrána lákal na soukromou sbírku těch nejlepších knih – ale pouze pro důvěrné přítelkyně. Bohužel, legendární schody, kamrlík, ani knihy zde už nenajdete: knihkupectví bylo v roce 2017 zavřeno a dnes je na tomtéž místě bistro.
Každý filmový turista, který zavítá do Prahy, se určitě zastaví v ulici Vozová 4, kde Vrána bydlel, a kde se odehrála asi nejznámnější scéna se světly, ostřikovači a blinkry. A kdo se chce vypravit po stopách falešného vrchního, zajde si do podniků U Dvou koček, do Rotisserie nebo k Zelené žábě.
Svatební cesta do Jíljí (1983)
Dvojici si Abrhám a Šafránková opět zahráli hned dva roky poté, tentokrát však ve fázi seznámení, a hlavně oťukávání vhodnosti partnerky ze strany nápadníka. Ač se jeví jako systematický a dochvilný perfekcionalista, ostatně jak se na pětatřicetiletého vědeckého aspiranta sluší a patří, divák záhy zjistí, že navrch má mladá, možná trochu lehkomyslná slečna Petra, která odolá nejedné přichystané nástraze.
Z nezapomenutelných filmových míst zmiňme Harrachovy kameny v Krkonoších, kde se dvojice ukrývala s větvičkou v puse před bouřkou.
Dvojice si poté dopřála koupel v Mumlavském vodopádu nad Harrachovem.
Jednou z nástrah, které Tomáš přichystal, je i notorický lamač srdcí a správce rekreačního střediska v jednom, Radovan (skvělý Jiří Kodet). Jedná se o Učební a výcvikové středisko Akademie múzických umění v Praze.
Kulový blesk (1978)
Neuvěřitelný příběh o velké výměně bytů, která musí proběhnout na jeden zátah, v jeden okamžik, přesně tak, jak to doktor Radosta naplánoval. Tušíme, že nepůjde vše hladce a objeví se nejeden zádrhel. Spojkou pro celou akci se stává doktor Knotek, jehož rodina se dusí v malém bytě a potřebuje do většího. Tušíme, že se celá akce neobejde bez obtíží. Zvlášť, když Máňa říkala, že dokud se nevystěhuje, tak to není směroplatný.
Z filmových míst utkví v paměti především dům svérázného inženýra Severína se svou neustálou potřebou inovovat a vylepšovat. Dům stojí dodnes v jen minimálně pozměněné podobě.
Konec starých časů (1989)
Když v roce 1918 velkostatkář Stoklasa s pochybným původem zdědí zámek Kratochvíle, rozhodne se, že pozve okolní sousedy a politiky na velkou loveckou slavnost. Pohodu však naruší muž, který přichází bez pozvání, a který se vydává za vévodu Alexeje. Aniž by jej někdo znal, získává si k nelibosti Stoklasy pozornost a náklonost všech přítomných dam i pánů.
Panstvím Stoklasy se stal zámeček Krásný Dvůr, který si další větší roli zahrál v básnické sérii, konkrétně v Jak básníkům chutná život.
Nemocnice na kraji města (1978)
Jeden z nejoceňovanějších seriálů z minulé éry, který si získal diváky uvěřitelností i precizními dialogy s jemným humorem. Abrhámovi zde role Blažeje neuvěřitelně sedla a věříme, že nejednoznačně pozitivní vyznění jeho postavy prospělo jeho další kariéře.
Exteriéry nemocnice si zde zahrála Česká zemědělská univerzita v Praze – Suchdole.
Které filmy s Josefem Abrhámem máte rádi dodnes?