Tenkrát v ráji [Recenze]
Skála se místy drolí pod rukama. Jediné, na čem teď záleží, jsou tři pevné body - alfa a omega každého lezce při cestě vzhůru po nejistém pískovcovém povrchu. Zdolat další vrchol, vnímat celým tělem všedně překrásný den a nekonečné ticho Hruboskalska třicátých let minulého století. Žít si po svém, to je na čem ve skutečnosti záleží.
Joska je mladý kluk, možná o něco divočejší a drsnější než jeho vrstevníci, zato však s ohromnou chutí žít. Díky nejlepšímu příteli Heinrichovi v sobě objeví vášeň pro lezení a zdolávání nejvyšších bodů ve svém okolí, jeho lezecké umění obdivují čeští i němečtí přátelé. Chuť zapsat se krásné ženě do vrcholové knihy v něm vzbudí starší a vdaná Vlasta, kterou ostřížím zrakem hlídá její starší a milující manžel výtvarník Brázda. Toho zcela civilně ztvárnil osvědčený Miroslav Etzler.
Podivné protektorátní bezčasí v Českém ráji
Ani mladí horolezci se nevyhnou kruté facce v podobě mnichovského diktátu, následnému zabrání pohraničí a odtržení Slovenska. Českoslovenští sportovci už nemůžou zdolávat tatranské vrcholy a uchylují se do oblasti Hrubé Skály. Společenská situace rozdala karty, některým německým lezcům motají hlavu sliby, jiní zůstávají nestranní a chtějí prostě a jednoduše tuhle zvrácenou dobu nějak přežít. Joskovi přijde obsílka s výzvou k totálnímu nasazení na práci do Německa. Horká hlava a pevné srdce logicky odmítá pracovat pro nepřítele. Rozhodne se uchýlit do náruče milovaných skal, je s ním zde i ruský partyzán Vasilij. Poslední fáze života mladého hrdiny se odehrává ve věznici Malé pevnosti Terezín.
Na Joskův levicový světonázor film poněkud zapomíná
Herecký debut Vavřince Hradílka je milou vzpomínkou na horolezeckou ikonu válečných let, seznámí širší českou a slovenskou veřejnost s dobrodružným životem skutečného Josefa Smítka. Nenajdeme protiokupační hrdinství, Joska je vykreslen jako svobodný člověk, který si chce žít po svém a drsná náruč přírody je pro něj přijatelnější než hrbení hřbetu pod bičem totalitní moci.
Na škodu je, že některá fakta režisér v knize ani ve filmu nezmiňuje. Podle pamětníka Drahoše Machaně je v knize zcela vypuštěn Smítkův levicový světonázor a předválečná nenávist k hitlerjugend, která se u něj dle Machaně během okupace rozvinula v silný protiněmecký postoj. Stejně tak je přehnaná postava ruského partyzána Vasilije, kterého Joska ve skalách potká. Dle slov pamětníka se zběhlí ruští zajatci skrývali v hruboskalských lesích až na počátku roku 1945.
Kvalitní herecké obsazení a povedený filmový debut známého sportovce
Skvělým nápadem je Ondřej Havelka v roli Heinrichova otce, Jan Budař je jako slizký křivák uvěřitelný. Pavel Rímský v roli Joskova otce naopak působí po celý film jaksi zlomeně, bez sebemenšího vývoje. Vavřinec Hradílek je upřímně opravdový a pohled na jeho vodním slalomem vypracovanou hruď potěší nejednu dámu v sále. Sázku na jistotu představuje kouzelná Vica Kerekes, mužské oko s libostí spočine na herečky odhaleném pozadí v první části filmu.
K natáčení horolezeckých scén Vica dodává: „Úžasné je, že se nám podařilo natočit film, který je plný pravých horolezeckých scén. Žádné triky a fikce. Musela jsem opravdu vylézt padesát metrů a potom skočit do prostoru, abych byla na hraně skály a pak znovu lézt. Měli jsme dva dny přípravy a tréninku lezení. Dohromady asi šest hodin s profesionálem. Ale na místě to nebylo vůbec lehké.“
Z filmu je cítit upřímnost, bohužel chybí odvaha experimentovat s kamerou
Příběh snímku je lehce předvídatelný, při vykreslování postav klouže režisér po povrchu, charaktery jsou dané a neměnné. Chybí větší odvaha v práci s kamerou, přestože prostředí skal a vyhrocených životních momentů nabízí tolik možností. Vše působí staticky, poněkud televizně.
Na druhou stranu je cítit režisérova upřímná touha seznámit diváka s příběhem mladého horolezce, jehož život, stejně jako mnohých jiných, skončil až příliš brzy. Až pojedete někdy do oblasti Hrubé Skály zdolávat k nebi se hrdě tyčící pískovcové útvary, nebo zatoužíte jen tak se na chvíli ztratit na jedné z tamních turistických tras, zastavte se na chvíli a vzpomeňte na Josku. Poznejte jeho chuť žít jen tak, podle svého a svobodně. Karolína Košařová