Kultovní Samotáři se vrátili po 20 letech
Bylo nám šestnáct, chodili jsme na gympl a kdo neznal Samotáře a jejich hlášky jako by ani nebyl. Vedle snímků Šeptej a Návrat idiota to bylo další skoro až mimozemské zjevení na poli – pro nás ještě puberťáky – tehdejší nudné české filmové produkce. Teď se znovu vrátili do kin, ve vylepšené, digitálně restaurované verzi. A to paradoxně díky koronavirové krizi.
V létě měl jít do kin Zátopek, premiéra musela být odložena o rok a režisér David Ondříček se tak rozhodl podpořit kinaře. Vznikl nápad vrátit do kin jeho již dvacet let staré Samotáře. S ambicí oslovit i dnešní generaci náctiletých.
Jde o druhý Ondříčkův celovečerní film, scénáře se ujal Petr Zelenka. Za zmínku stojí, že šlo o celovečerní filmový debut Ivana Trojana. Ten posléze představil scénáristu filmu Petra Zelenku Mirkovi Krobotovi a díky tomu dostal Zelenka nabídku psát pro Dejvické divadlo. Zelenka tak vdechl život některým zásadním divadelním rolím Ivana Trojana. Mezi ně patřila také zfilmovaná hra Příběhy obyčejného šílenství, Karamazovi a další.
"Prvním zárodkem budoucích Samotářů byla (v roce 1995) snaha zmapovat dokumentárním způsobem, na digitální kameru život mých nejbližších kamarádů a rodičů v době blížících se třicátých narozenin. Jakési účtování s okolím. V roce 1996 jsme s Olgou Dabrowskou sepsali první verzi scénáře. V době, kdy kolem nás byla řada "samotářů" jsme se pokusili prozkoumat jiné formy párového soužití než je manželství, chtěli jsme ukázat samotu nejen jako handicap, ale i stav, který by mohl člověk využít k určitému přemýšlení o životě," vzpomíná scénárista Petr Zelenka.
Jiří Macháček za svou roli zhulence získal o rok později Českého lva a jeho hlášky se staly legendárními. Nezapomenutelný byl také soudtrack k filmu, v nultých letech jsme ho poslouchali všichni. Jedná se o dvacet skladeb a všechny doprovázejí legendární „samotářské“ hlášky. Autorem hudby je Jan P. Muchow.
Zajímavostí je, že ústřední skladbu nahrál v paneláku, zbytek už vznikal v klasickém nahrávacím studiu.